Zajęcia edukacyjne z młodzieżą w Internacie Technikum Leśnego w Białowieży

wpis w: Bez kategorii | 0

W dniu 7 marca odbyło się spotkanie z mieszkańcami internatu i ich opiekunami, na wniosek Pani Anny Iwaniuk wychowawczyni w internacie.

Pierwszym tematem była profilaktyka grypy. Poinformowano o aktualnej sytuacji zachorowań na grypę w województwie podlaskim i w poszczególnych powiatach w sezonie grypowym wrzesień 2017 – styczeń 2018.  Zebranym przedstawiono spot i prezentację na temat objawów i profilaktyki grypy. Zwrócono uwagę na zachowanie higieny, jako bardzo ważny czynnik niszczenia wirusa  i zapobiegania jego rozprzestrzeniania się. Przedstawiono  także zagrożenia wynikające z niewyleczenia choroby oraz poinformowano o szczepieniach.

 

Następnie odbyły się zajęcia z wykorzystaniem wagi z analizą składu masy ciała. Poprzedzono je omówieniem piramidy zdrowia określającej zalecane do spożycia ilości produktów z określonych grup.

Mierzono następujące parametry składu masy ciała: waga ciała (w kg), zawartość podskórnej tkanki tłuszczowej ( w procentach), trzewiowa tkanka tłuszczowa – tkanka tłuszczowa otaczająca organy wewnętrzne (od 1 do 30 poziomów),wskaźnik masy ciała – współczynnik BMI, mięsnie szkieletowe (w procentach), metabolizm spoczynkowy (w kcal).

Badania przeprowadzono indywidualnie w wydzielonym pokoju, gdzie każda osoba otrzymała  kartkę z wynikami badań, mogła przeanalizować swoje wyniki na podstawie tabel interpretujących poszczególne parametry pomiaru i porozmawiać o swoich  problemach.

Chłopców interesowała głównie zawartość mięśni i spoczynkowe zapotrzebowanie

energetyczne, dziewczęta natomiast ciężar ciała i zawartość tłuszczu.  Zajęcia pomiarowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży.