Światowy Dzień Zdrowia 2019

wpis w: Bez kategorii | 0

 

        Tematem Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day) 2019 jest „Uniwersalny dostęp do opieki zdrowotnej”, ze szczególnym uwzględnieniem roli systemu podstawowej opieki zdrowotnej – POZ. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich”.

 

       Powszechny dostęp do opieki zdrowotnej jest celem numer jeden Światowej Organizacji Zdrowia. Kluczem do osiągnięcia tego jest zapewnienie, że każdy może uzyskać potrzebną opiekę, kiedy jej potrzebuje. Ale miliony ludzi nadal nie mają dostępu do opieki zdrowotnej. Miliony są zmuszone do wyboru między opieką zdrowotną a innymi codziennymi wydatkami, takimi jak jedzenie,  odzież, a nawet dom.

       Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia skupia się na powszechnym dostępie do opieki zdrowotnej na tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, który odbędzie się 7 kwietnia.

Ta kampania ma na celu pomóc ludziom lepiej zrozumieć, co oznacza powszechny zakres ochrony zdrowia – jakie usługi i wsparcie powinno być dostępne i gdzie. Kampania stanowi także okazję dla ministrów zdrowia i innych polityków do zobowiązania się do podjęcia działań w celu wyeliminowania luk w powszechnym dostępie do opieki zdrowotnej w swoich krajach, a także podkreślenia tego co zostało dotychczas osiągnięte w tym zakresie.

 

     Na Światowy Dzień Zdrowia WHO wyda roczną publikację danych zdrowotnych o stanie zdrowia. Raport będzie zawierał informacje na temat trendów zdrowotnych w określonych obszarach, takich jak noworodki i zdrowie dzieci, choroby niezakaźne, zdrowie psychiczne i zagrożenia środowiskowe, a także dane dotyczące powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i systemów opieki zdrowotnej.

 

Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019