Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”

wpis w: Bez kategorii | 0

       Trwa nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, np. AIDS.

Obecna kampania zachęca kobiety da testowania w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat. Tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy nie musi być wcale krępująca.

 

      „Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego0 Funduszu Zdrowia, zatem jest zupełnie bezpłatne. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Należy dodać, że leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne i refinansowane przez Ministerstwo Zdrowia, jako Program polityki zdrowotnej” – Anna Marzec Bogusławska dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Agendy Ministra Zdrowia.

 

     W roku 2017, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wertykalnych, leczeniem zostało objętych 46 kobiet ciężarnych zakażonych HIV. Odbyło się 35 porodów kobiet z tej grupy, wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe, 11 spośród zakażonych kobiet miało poród planowany w 2018 roku.

 

      Niestety testy na HIV wykonujemy ciągle zbyt rzadko. Co roku powinno go wykonywać blisko 400 tys. kobiet ciężarnych i tyle samo mężczyzn, ponieważ test na HIV powinien zrobić również przyszły tata. To standardowy element dbania o zdrowie powiększającej się rodziny.  Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).

Adresy PKD są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl/pkd