Aktualna sytuacja epidemiologiczna zachorowań na grypę

wpis w: Bez kategorii | 0

W województwie podlaskim od początku lutego 2020r. zgłoszono 11 711 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 5909 zachorowań dzieci do 14 roku życia.
W analogicznym okresie 2019 r. zachorowań było 15 990, w tym 8162 zachorowań dzieci do lat 14.

W powiecie hajnowskim w okresie od 1 do 22 lutego 2020r. zgłoszono 82  zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę, w tym 33 zachorowania dotyczyły dzieci do 14. roku życia. W analogicznym okresie w 2019 r. w powiecie hajnowskim zachorowało 125 osób, w tym 21 zachorowań dotyczyło dzieci do 14. roku życia.

Rosnąca liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę nie jest niepokojąca, bowiem wiąże się z aktualnie panującym sezonem grypowym. W Polsce sezon ten przypada na okres od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań odnotowuje się między styczniem a marcem.

W tej sytuacji należy podkreślić rolę profilaktyki medycznej, która opiera się na zasadzie zapobiegania. Pamiętajmy, że możemy ochronić się przed zachorowaniem na grypę dzięki szczepieniom. W skład szczepionek wchodzą antygeny 3 lub 4 szczepów wirusa i wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Adresy stron internetowych, na których znajdują się informacje dotyczące zachorowań na grypę:

http://gis.gov.pl

www.pzh.gov.pl/grypa/