31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

wpis w: Bez kategorii | 0

Palenie tytoniu to niebezpieczny nałóg. O szkodliwości palenia powiedziano już niemal wszystko, niestety – wciąż rośnie liczba osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez dym tytoniowy: nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki, niewydolnościami oddechowymi oraz schorzeniami serca.

 

Dym tytoniowy ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka. Skutki palenia nie są natychmiastowe i dają o sobie znać dopiero po latach, ale często wtedy są nieodwracalne. Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka i inne choroby oddtytoniowe.

 

Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji chemicznych działających toksycznie na organizm (nikotyna, tlenek węgla, tlenki azotu, dwusiarczan węgla, cyjanowodór…). Nie mniej niebezpieczne jest wdychanie tych substancji przez osoby przebywające w otoczeniu osoby palącej (palenie bierne), na co niestety bardzo często narażone są dzieci. W ich przypadku skutek widoczny jest od razu: zaostrzenie astmy, zapalenie płuc, częste infekcje dolnych dróg oddechowych.

 

 

raport_gis_palenie