Szkolenie nt. profilaktyki raka piersi

wpis w: Bez kategorii | 0

      Na raka piersi mogą zachorować kobiety w różnym wieku, a zwłaszcza w przedziale wiekowym od 55 do 60 lat.  Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Rocznie notuje się 18 tys. zachorowań i wskaźnik zachorowań ma wyraźną tendencję wzrostową, umieralność kształtuje się na tym samym poziomie.

    Statystycznie ten nowotwór może rozwinąć się u jednej na dziesięć kobiet w Polsce.

    Byłoby inaczej, gdyby kobiety badały się regularnie, wykonywały badania profilaktyczne  stosowanie do swego wieku.

      W sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Hajnówce 26.02.2019 r. odbyło się szkolenie nt. profilaktyki raka piersi skierowane do kobiet w różnym wieku. Organizatorem było Białostockie Centrum Onkologii realizujące projekty unijne związane z chorobami nowotworowymi „Wiedza podstawą działania. Szkolenie i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi”.

     Panie zapoznały się z budową gruczołu piersiowego, procesem powstawania choroby, sposobami profilaktyki raka piersi oraz ćwiczyły samobadanie piersi na fantomach. Bowiem w 70% przypadków raka piersi wykrywają same kobiety lub ich partnerzy. Należy jednak pamiętać, że tak wykryte zmiany są już większe, natomiast badania obrazowe potrafią uwidocznić zmiany kilkumilimetrowe.

     Białostockie Centrum Onkologii realizuje również program bezpłatnych badań kolonoskopowych z grup podwyższonego ryzyka. W ramach tego programu można wykonać badanie kolonoskopowe bezpłatnie i ze znieczuleniem.

Informacje nt. programów realizowanych przez BCO oraz możliwości wykonania badań dostępne są na stronie  https://www.onkologia.bialystok.pl/.