Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

wpis w: Bez kategorii | 0

     19 maja 2018 roku przypada Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, który odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja.

Jest on wyrazem pamięci o wszystkich, którzy odeszli z powodu AIDS. Po raz pierwszy obchodzony był w San Francisco i w Nowym Jorku w 1983 r.

 

       Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal duża liczba chorych, nie ma dostępu do najnowszych metod leczenia. Wielu nadal jest dyskryminowanych, nadal w stosunku do nich łamane są prawa człowieka.  Epidemia HIV jest nam znana od wielu lat. Coraz częściej o swoim zakażeniu dowiadują się osoby młode. Wciąż błędnie myślimy, że HIV nas nie dotyczy.

Jeszcze do niedawna AIDS oznaczał wyrok. Dzięki wielkiemu postępowi medycyny AIDS nie musi być chorobą śmiertelną. Nowoczesne leki umożliwiają chorym na AIDS w miarę normalne funkcjonowanie, opóźniają skutecznie rozwój wirusa w organizmie, tym samym opóźniają rozwój pełnoobjawowego AIDS.

Wirusem HIV można zakazić się trzema drogami: poprzez kontakt z krwią chorego, stosunki seksualne oraz przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko. Nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem chorego. Wirusa HIV nie przenoszą także komary, ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych. Nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, a leki dostępne w terapii AIDS mają za zadanie opóźniać jak najdłużej rozwój choroby. W związku z tym najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka.

 

Na świecie żyje 36,7 mln ludzi z HIV/AIDS.

W Polsce jest 23 931 zakażonych wirusem HIV. Od początku epidemii na AIDS zachorowało 3667 osób, a 1411 zmarło.

 

(dane dot. Polski do 31.12.2018 r. – Państwowy Zakład Higieny)