Profilaktyka nowotworu piersi – spotkania edukacyjne

wpis w: Bez kategorii | 0

29 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce odbyły się spotkania uczniów  z Panią Katarzyną Maksimowicz z Białostockiego Centrum Onkologii.  Temat spotkań  –  profilaktyka chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów piersi, co wpisuje się w realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu program „Różowa wstążeczka”.

Prowadząca podkreśliła, jak ważny jest zdrowy styl życia w profilaktyce chorób nowotworowych, przede wszystkim aktywność fizyczna, właściwe odżywianie oraz nieuleganie nałogom.  Niezbędne są też regularne badania profilaktyczne w kierunku  nowotworów, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium, a nawet stan przed chorobowy.

W Polsce najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak płuca, kobiety najczęściej zapadają na raka piersi.  Nowotwór piersi można stwierdzić podczas badań mammograficznych, badań usg lub wykonując regularnie samobadanie piersi. Badania mammograficzne realizowane są ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Obecnie  bezpłatnymi badaniami mammograficznymi w Polsce objęte są kobiety w wieku 50-69 lat.

Uczniowie obecni na spotkaniach poznali techniki samobadania piersi, ćwiczyli na fantomach piersi oraz skorzystali z przekazanych materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Organizatorem spotkania była Pani Danuta Ługowoj inspektor wydziału spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Hajnówce.