Aktualne wiadomości na temat zachorowań wywołanych nowym typem koronawirusa (2019-nCoV)

wpis w: Bez kategorii | 0

W dniu 31 grudnia 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została zaalarmowana o kilku przypadkach zapalenia płuc w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei. Wirus nie dał się przyporządkować żadnemu innemu dotychczas znanemu nauce wirusowi.  To wzbudziło obawy, ponieważ kiedy wirus jest nowy, nie wiemy, jak wpływa na ludzi.

Tydzień później, 7 stycznia, chińskie władze potwierdziły, że zidentyfikowały nowego wirusa. Nowy wirus jest koronawirusem, który pochodzi z rodziny wirusów powodujących przeziębienie/grypę oraz przypomina SARS i MERS. Koronawirus został tymczasowo nazwany „2019-nCoV”.

Na dzień 29.01.2020r. potwierdzono:

  • 7783 zachorowań, w tym 7678 w Chinach kontynentalnych,
  • 170 osób zmarło, w tym 170 w Chinach kontynentalnych,
  • w Europie potwierdzone przypadki zachorowań wystąpiły we Francji (5), Niemczech (4), Finlandii (1)

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną  aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej są zamieszczane na stronach internetowych:

 

(skrót z dyskusji w redakcji YAMMA z ekspertami  National Institute of Allergy and Infections Diseases )

  1. Co wiemy o wirusie?

Czas inkubacji – około 2-10 dni

Źródło zakażenia: najnowsza teoria mówi, że źródłem wirusa jest jakieś egzotyczne zwierzę z targu. Koronawirus 2019-nCoV należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS.

Zjadliwość wirusa ocenia się na 3 razy mniejszą od SARS i 10 razy mniejszą od MERS.

  1. Sytuacja epidemiologiczna

Wszystkie przypadki poza Chinami to przypadki zawleczone, dotyczą osób, które wróciły ostatnio z Chin (okolic Wuhan). Brak informacji o zgonach poza Chinami.

  1. Czego się spodziewać?

Kluczowe są najbliższe 4-5 tygodni. Z uwagi na podobieństwo kodu genetycznego nowego koronawirusa do SARS, spodziewamy się podobieństwa z sytuacji z SARS –  w kolejnych dniach pik zachorowań i potwierdzenie nowych zachorowań, a potem spadek.

Możliwe, że większość populacja może być zakażona, ale bez objawów klinicznych. Przełom stycznia i lutego to sezon grypowy, a  grypa może być mylona z koronawirusem.

  1. Leczenie

jest wyłącznie objawowe. Część naukowców wskazuje, że w przypadku nowego koronawirusa można zastosować niektóre znane  leki.

  1. Kto choruje?

Szacuje się, że w przypadku nowego koronawirusa śmiertelność wynosi 3-4%, a pojawiają się głosy, że może być jeszcze niższa, ponieważ część przypadków nie została jeszcze zdiagnozowania (nie rozwija ciężkich objawów choroby).

Analiza przypadków zachorowań pokazuje, że chorują osoby w średnim i starszym wieku, często schorowane lub z deficytami odporności. Zgony to osoby starsze lub schorowane. Niewiele informacji o zachowaniach wśród dzieci i młodzieży.

  1. Kwarantanna miasta

Objęcie całego miasta (a nawet regionu) kwarantanną/Izolacja całego miasta to sytuacja bezprecedensowa: łącznie 35 milionów ludzi znajduje się w strefie objętej kwarantanną (Wuhan to 11 mln)

Nigdy nie robiono tego na taką skalę, wynika to ze specyfiki Chin, prawdopodobnie w innym społeczeństwie nie byłoby to możliwe.