W dniu 31 grudnia 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została zaalarmowana o kilku przypadkach zapalenia płuc w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei. Wirus nie dał się przyporządkować żadnemu innemu dotychczas znanemu nauce wirusowi. To wzbudziło obawy, ponieważ kiedy wirus jest nowy, nie wiemy, jak wpływa na ludzi.
Tydzień później, 7 stycznia, chińskie władze potwierdziły, że zidentyfikowały nowego wirusa. Nowy wirus jest koronawirusem, który pochodzi z rodziny wirusów powodujących przeziębienie/grypę oraz przypomina SARS i MERS. Koronawirus został tymczasowo nazwany „2019-nCoV”.
Na dzień 29.01.2020r. potwierdzono:
- 7783 zachorowań, w tym 7678 w Chinach kontynentalnych,
- 170 osób zmarło, w tym 170 w Chinach kontynentalnych,
- w Europie potwierdzone przypadki zachorowań wystąpiły we Francji (5), Niemczech (4), Finlandii (1)
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej są zamieszczane na stronach internetowych:
- gis.gov.pl
- who.int/
- https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
(skrót z dyskusji w redakcji YAMMA z ekspertami National Institute of Allergy and Infections Diseases )
- Co wiemy o wirusie?
Czas inkubacji – około 2-10 dni
Źródło zakażenia: najnowsza teoria mówi, że źródłem wirusa jest jakieś egzotyczne zwierzę z targu. Koronawirus 2019-nCoV należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS.
Zjadliwość wirusa ocenia się na 3 razy mniejszą od SARS i 10 razy mniejszą od MERS.
- Sytuacja epidemiologiczna
Wszystkie przypadki poza Chinami to przypadki zawleczone, dotyczą osób, które wróciły ostatnio z Chin (okolic Wuhan). Brak informacji o zgonach poza Chinami.
- Czego się spodziewać?
Kluczowe są najbliższe 4-5 tygodni. Z uwagi na podobieństwo kodu genetycznego nowego koronawirusa do SARS, spodziewamy się podobieństwa z sytuacji z SARS – w kolejnych dniach pik zachorowań i potwierdzenie nowych zachorowań, a potem spadek.
Możliwe, że większość populacja może być zakażona, ale bez objawów klinicznych. Przełom stycznia i lutego to sezon grypowy, a grypa może być mylona z koronawirusem.
- Leczenie
jest wyłącznie objawowe. Część naukowców wskazuje, że w przypadku nowego koronawirusa można zastosować niektóre znane leki.
- Kto choruje?
Szacuje się, że w przypadku nowego koronawirusa śmiertelność wynosi 3-4%, a pojawiają się głosy, że może być jeszcze niższa, ponieważ część przypadków nie została jeszcze zdiagnozowania (nie rozwija ciężkich objawów choroby).
Analiza przypadków zachorowań pokazuje, że chorują osoby w średnim i starszym wieku, często schorowane lub z deficytami odporności. Zgony to osoby starsze lub schorowane. Niewiele informacji o zachowaniach wśród dzieci i młodzieży.
- Kwarantanna miasta
Objęcie całego miasta (a nawet regionu) kwarantanną/Izolacja całego miasta to sytuacja bezprecedensowa: łącznie 35 milionów ludzi znajduje się w strefie objętej kwarantanną (Wuhan to 11 mln)
Nigdy nie robiono tego na taką skalę, wynika to ze specyfiki Chin, prawdopodobnie w innym społeczeństwie nie byłoby to możliwe.