Aktualna sytuacja epidemiologiczna zachorowań na grypę

wpis w: Bez kategorii | 0

kaszelek

Aktualna sytuacja epidemiologiczna zachorowań na grypę

 

W województwie podlaskim w okresie od 08 do 15 kwietnia 2016 r. zgłoszono 1858 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 863 zachorowania dotyczyły dzieci do 14. roku życia. W analogicznym okresie w 2015 r. w woj. podlaskim zachorowało 1847 osób, w tym 631 zachorowań dotyczyło dzieci do 14. roku życia.

W powiecie hajnowskim w okresie od 08 do 15 kwietnia 2016 r. zgłoszono 1 zachorowanie oraz podejrzenie zachorowania na grypę, w tym nie odnotowano zachorowań dotyczących dzieci do 14. roku życia. W analogicznym okresie w 2015 r. w powiecie hajnowskim odnotowano 2 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę, w tym nie odnotowano zachorowań dotyczących dzieci do 14. roku życia.

Rosnąca liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę nie jest niepokojąca, bowiem wiąże się z aktualnie panującym sezonem grypowym. W Polsce sezon ten przypada na okres od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań odnotowuje się między styczniem a marcem.

W tej sytuacji należy podkreślić rolę profilaktyki medycznej, która opiera się na zasadzie zapobiegania. Pamiętajmy, że możemy ochronić się przed zachorowaniem na grypę dzięki szczepieniom. W skład szczepionek wchodzą antygeny 3 szczepów wirusa i wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Adresy stron internetowych, na których znajdują się informacje dotyczące dotyczące zachorowań na grypę:

http://gis.gov.pl

www.pzh.gov.pl/grypa/